Poradnia Rehabilitacyjna

 

 

   

 

   

Fizykoterapia 

- laser biostymulacyjny

- sollux, bioptron

- galwanizacja, jonoforeza, diadynamik

- prądy interferencyjne, TENS, elektrostymulacja

- prądy Kotz'a, prądy Traberta, tonoliza

   

- impulsowe pole magnetyczne małej częstotliwości (magnetoterapia)

- impulsowe pole magnetyczne wielkiej częstotliwości (terapuls)

- ultradźwięki

- wodolecznictwo (aquavibron, masaż wirowy kończyn dolnych, masaż wirowy kończyn górnych)

 

Krioterapia

Krioterapia polega na leczeniu niskimi temperaturami dochodzącymi nawet do -160°C. Wzmacnia kości i mięśnie, likwiduje obrzęki, przyspieszają regenerację tkanek, uśmierza ból, zwiększa wydzielani endorfin, przyspiesza złuszczanie się naskórka i poprawia ukrwienie skóry.

Wskazania: stany zapalne stawów, zmiany zwyrodnieniowe stawów oraz kręgosłupa w okresie zaostrzeń, nerwobóle.

Działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i zmniejszające napięcie mięśni. Do zabiegów krioterapii używamy najlepszej formy schładzania - ciekłego azotu.

   

 

 

 

 

 Kinezyterapia

- ćwiczenia lecznicze i usprawniające (indywidualne lub grupowe)

- ćwiczenia w schorzeniach kręgosłupa   

Terapia bólów kręgosłupa metoda McKenziego

Metoda McKenziego jest metodą  rehabilitacyjnego leczenia bólu krzyża i rwy kulszowej. Metoda ta opiera się na znajomości wzorców bólowych kręgosłupa i analizie zachowania się objawów w wywiadzie oraz podczas badania. Istotą metody jest samodzielność pacjenta, to aby on sam mógł zapobiegać następnym epizodom bólu krzyża, a w przypadku wystąpienia dolegliwości wiedział co robić, aby ograniczyć lub wyeliminować ból.

Podstawą wyleczenia jest zmiana codziennych nawyków które doprowadzają do nawrotu choroby. Ból kręgosłupa jest problemem nawracającym, a pacjenci często znają przyczyny tych nawrotów: nagłe pochylenie się, podniesienie ciężaru, długotrwała jazda samochodem lub praca w przodopochyleniu. 

   

 

 

   

Wskazania do terapii metodą McKenziego:

Ból krzyża – może obejmować okolicę lędźwiowo-krzyżową, pośladki i uda. W większości przypadków problem dotyczy przepukliny krążka miedzykręgowego (dysku).Terapia wskazana jest również w przypadku patologii korzenia nerwowego (promieniowanie bólu, drętwienia, zaburzeń czucia do jednej lub obu nóg) zwanej rwą kulszową lub rwą udową.

Ból w odcinku szyjnym – może obejmować głowę, szyję, kark, ramiona. Ból lub zaburzenia czucia mogą promieniować do jednej lub obu rąk, co często jest spowodowane uciskiem korzenia nerwowego przez przemieszczający się krążek międzykręgowy. Do częstych objawów związanych z bólem szyi należą: bóle i zawroty głowy, mdłości, uczucie słabnących rąk (częste upuszczanie przedmiotów) i zaburzenia czucia w obrębie twarzy. Terapia McKenzie stosowana jest również po urazach szyi w wypadkach komunikacyjnych.

Ból odcinka piersiowego – zlokalizowany najczęściej między łopatkami lub pod jedną z łopatek. Ból ten często promieniuje wzdłuż żeber z jednej lub obu stron i może być odczuwany nawet z przodu klatki piersiowej. W tym wypadku ból nasila się przy mocniejszym oddechu i może imitować bóle zamostkowe, pojawiające się w chorobie wieńcowej.

Szyna CPM - stosowana jest do ćwiczeń biernych kończyn dolnych. Pozwala szybciej odzyskać sprawność kończyny po operacji czy zabiegu artroskopowym, stymuluje naturalny ruch kończyny przywracając funkcje ruchowe.

 

   

 

 

   
    Kinezjotaping - metoda terapeutyczna wspomagająca proces usprawniania stosowana przy różnego rodzaju dysfunkcjach układu mięśniowo-stawowego. Polega na oklejaniu przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę określonych fragmentów ciała specjalnymi plastrami. Plaster przepuszcza powietrze, jest wodoodporny i nie ogranicza ruchów. Jego grubość i ciężar zbliżone są do parametrów skóry.
   

Kinezjotaping zmniejsza dolegliwości bólowe, pobudza uszkodzone mięśnie, likwiduje obrzęki chłonne, koryguje wady postawy, a także poprzez tworzenie przestrzeni podskórnej, poprawia krążenie i drenaż limfatyczny. Odpowiednie nałożenie taśmy wspomaga pracę mięśni oraz zapobiega nadmiernemu napinaniu.

 

 

   

Kinezjotaping - wskazania:

- stany pourazowe (skręcenia, stłuczenia, zwichnięcia)

- bóle kręgosłupa, kolan, barku

- niestabilność stawów, uszkodzenia mięśni i więzadeł

- bóle okolic przyczepów (łokieć tenisisty, ostroga piętowa)

- przy tzw. paluchu koślawym (Hallux valgus)

- rwa kulszowa

- problemy ze ścięgnem Achillesa

- stany nadmiernego przeciążenia

- zwyrodnienia

- wady postawy

- usuwanie obrzęków i wysięków

- napięcie mięśniowe spowodowane stresem

- usprawnianie procesów gojenia po urazach i operacjach

   Więcej informacji...

   
   

Masaż leczniczy - jest metodą leczenia zewnętrznych i wewnętrznych objawów jak i przyczyn choroby. Polega na oddziaływaniu bodźców mechanicznych na tkanki organizmu.

 

   
   

Drenaż limfatyczny - to rodzaj specjalistycznego masażu wspomagającego odpływ chłonki z opuchniętych kończyn. Stosowanie technik przepychających - tłoczących powoduje usprawnienie przepływu limfy w układzie.

   

Drenaż limfatyczny jest jedną z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych metod walki z cellulitem, likwiduje obrzęki nóg. Jest całkowicie bezbolesny i relaksujący, działa oczyszczająco na organizm. Szczególnie dobre efekty daje u osób, które intensywnie ćwiczą, co dodatkowo pomaga w spalaniu uwolnionych toksyn i tłuszczów.

   Więcej informacji...
 

Rehabilitacja domowa - skierowana jest do osób, które nie są w stanie udać się samodzielnie do przychodni rehabilitacyjnej. Rehabilitacja domowa stosowana jest u osób z problemami neurologicznymi, dysfunkcjami narządu ruchu oraz po zabiegach chirurgicznych.

Zapraszamy do zapoznania się z CENNIKIEM

Godziny przyjęć

Poradnia czynna w godzinach 730 - 1900 
Fizykoterapia  - tel. 71 79-83-656

Sala gimnastyczna - tel. 71 79-83-657

Rejestracja - tel. (071) 79-83-655 czynna:
poniedziałek - w godz. 1300 - 1800

wtorek - w godz. 1230 - 1400
środa - w godz. 900 – 1430

 

  

PNF

METODA PNF – ponowna nauka lub odtworzenie konkretnej funkcji ruchowej utraconej w wyniku choroby.

 

Jest to kompleksowa terapia, oparta o najnowszą wiedzę i osiągnięcia z dziedziny neurofizjologii.

Metoda PNF znajduje zastosowanie w bardzo wielu jednostkach chorobowych, głównie z dziedziny neurologii i ortopedii. Leczenie ukierunkowane jest na odzyskanie utraconej w wyniku procesu chorobowego funkcji ruchowej.

Nadrzędnym celem terapii jest pomoc pacjentowi w osiągnięciu możliwie najwyższego poziomu funkcjonalnego.

Program rehabilitacji ustalany jest na podstawie badania i zawsze dobrany jest indywidualnie do każdego pacjenta, do jego aktualnych możliwości i potrzeb. Rehabilitacja wg metody PNF ukierunkowana jest na usprawnianie konkretnej utraconej funkcji, a nie tylko struktury.

WSKAZANIA (NEUROLOGIA):
przebyte incydenty naczyniowe Ośrodkowego Układu Nerwowego w postaci udarów niedokrwiennych oraz krwotocznych mózgu
- choroby powodujące zaburzenia w utrzymywaniu równowagi
- choroby powodujące upośledzenie stereotypu chodu
- stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona

 

WSKAZANIA (ORTOPEDIA):
-   po zabiegach operacyjnych, u osób, u których występują zaburzenia funkcji mięśni w postaci deficytu masy oraz siły mięśniowej
- złamania tkanki kostnej
- uszkodzenia tkanek miękkich aparatu ruchu: mięśni, ścięgien, więzadeł, torebek stawowych
- zaburzenia tzw. propriocepcji jako następstwo doznanego urazu tkanek miękkich
- zaburzenia prawidłowej postawy - reedukacja posturalna
- bóle kręgosłupa odc. szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowo-krzyżowego
- neuralgie nerwu trójdzielnego oraz twarzowego
- leczenie stawów hypermobilinych - stabilizacje stawów kręgosłupa oraz kończyn

Gimnastyka 60 +

GIMNASTYKA „60+”

ĆWICZENIA DLA PAŃ PRZECIWKO OSTEOPOROZIE

Osteoporoza to cichy złodziej kości. Na szczęście można się przed nią chronić. Najważniejsze są odpowiednio dobrane ćwiczenia. Powinny stosować je zwłaszcza panie po 50 roku życia, ponieważ to właśnie one są najbardziej zagrożone, ze względu na znaczne obniżenie estrogenów po menopauzie.

Gimnastyka „60+” jest stworzona z myślą o tych osobach, które jak najdłużej chcą cieszyć się zdrowiem i utrzymać ciało w należytej kondycji fizycznej i psychicznej.

Już 20-minutowy trening siłowy (spokojne ćwiczenia wzmacniające całe ciało) w połączeniu z 30-minutowym wysiłkiem tlenowym, pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy, cukrzycy, zawału serca i bólów reumatoidalnych. Regularne ćwiczenia usprawniają pracę wszystkich układów i narządów. Poprawiają uwapnienie i wzmacniają układ kostny.

wtorek, czwartek godz. 1030   I-piętro sala 231

Cena: 8 zł (jedna godz.), 70 zł karnet miesięczny (10 godz.)

INFORMACJA: p. 301, 306 tel. 79-83-656 /657

 

 

GIMNASTYKA - ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE DLA PAŃ

ZAPRASZAMY DO NASZEJ SALI GIMNASTYCZNEJ...

Dzięki ćwiczeniom pod opieką instruktora:
- poczujesz się młodsza
- wymodelujesz sylwetkę
- zrzucisz zbędne kilogramy

 

 

Regularny trening:
dotleni organizm
- zwiększy odporność na stres

Serdecznie zapraszamy: poniedziałek, środa, piątek - godz. 1800

I-piętro sala 231

Cena: 12zł (jedna godz.), 100zł karnet miesięczny (10 godz.)

INFORMACJA: p. 301, 306 tel. 79-83-656 /657